İNCİRLİOVA’DA TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın İncirliova ilçesin de bir çok tarihi yapının restore için beklediği belirtildi.

İncirliova Ziraat Odası bir önceki dönem meclis başkanı Ahmet Sert, ilçede cumhuriyet öncesi ve sonrasın da birden çok tarihi yapıların olduğunu belirterek, sorunsuz tarihi yapılar restore edilirken ‘İncirliova Belediyesi Kadın Gelişim Merkezi’ gibi ancak  bir kısmının da miraslı olduğundan el vurulmadığı ve yıkık dökük bir vaziyette kaderine terk edildiğini söyledi.

İlçe merkezinde bir kaç büyük yapılardan olan ve 1934 yılın da Dr. Ahmet Özbeklere  ait büyük yapının çoklu miras nedeniyle virane halde olduğunu ifade eden Sert, Kültür Müdürlüğü ile ilgili kurumların bu tür tarihi yapılara el atmasını ve bunların gelecek kuşaklara aktarılması için aslına uygun restore edilerek koruma altına alınmasını istedi.

İncirliova Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi Kıraathane işletmecisi Yaşar Şehzade Şanlıalp ise, ilçede atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş olan miraslı tarihi yapıların belediye tarafından satın alınması ve bu tarihi yapıların orijine uygun restorasyonu tamamlanarak  kültür ve sanat evlerine dönüştürülmesi için esnaflar arasında konuyu başta Aydın Büyükşehir Belediye Meclisine ve  ilgili kurumlara aktarmak için imza kampanyası başlatacaklarını ifade etti.

(HÇ.16KASIM2017)