24 TEMMUZ GAZETECİLER GÜNÜ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesin de “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” düzenlenen törenle kutlandı.

Didim Kent Meydanın da düzenlenen törende, Atatürk Anıtına çelen konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Her yıl 24 Temmuz’da Ülke genelin de olduğu gibi Didimde de “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlandığını belirten Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bahri Yaba, “24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Kamuoyunu aydınlatan, bilgilendiren ve her ortamda her koşulda sorumluluk duygusu ile hareket ederek, toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan basın mensupları, bu noktada çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Bu anlamda basın farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan sağlamak, aksaklıkları gidermek, toplumsal bilinci güçlendirmek gibi toplumsal açıdan önemli bir işleve sahiptir. Her ne kadar internetin yaygınlaşması ve sosyal medya platformların artması ile yazılı medya cazibesini kaybetmiş olsa da basında çok sesli ve aktif bir yapı hayatımızda yer bulmaktadır. Basın sektöründe en büyük görevi yerine getiren, basın mensuplarının toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri göz ardı etmeden objektif bakış açısı ile çalışmaları demokrasimiz açısından ne kadar önemli ise basın çalışanlarının özlük hakları iş güvenceleri ve çalışma şartlarının çağın şartlarına uygun olarak düzenlenmesi de bir o kadar önemlidir. Yaygın basının yanı sıra özellikle ilçemizde yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmamızı sağlayan, sosyal kültürel ve ekonomik gelişmelere katkı sağlayan, yerel medya kuruluşlar ve onların çalışanları da aynı imkanlara kavuşturulmalıdır” dedi.
Düzenlenen törenin ardından çalışan gazeteciler Kahve Diyarı Restoran Salonun da ilçe protokolü ile bir aya geldi.

Toplantıya katılan Didim Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Deveci, İlçe Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul ve Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım kısa birer konuşma yaparak basın çalışanlarının günlerini kutladı.

(HÇ.TEMMUZ2019)