AYDIN DA JES’LERİN ZARARI

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) -Aydın Barosu üyesi Av. İsmail Türkbay, Jeotermal Enerji Santralleri (JES) Büyük Menderes havzasında canlı hayatı olumsuz etkilediğini savundu.

Aydın da çevreci sivil toplum kuruluşların haklı davalarında her zaman yanlarında yer aldıklarını belirten Türkbay, bölgede faaliyet gösteren JES’lerin akışkanları sığ derinliklerde reenjekte edildiğini iddia ederek, bu akışkanları yeraltı sularını kirlettiğini ifade etti.

Büyük Menderes Havzasının ve havza insanının kaderi 1980 yılından sonra değişmeye başladığını kaydeden Av. İsmail Türkbay, “Önce çevre dostu olarak tanıtılan jeotermal akışkandan elektrik elde etmek için JES santralları kurulmaya başlandı. Santrallarda kullanılan akışkan başta incir ve zeytin olmak üzere tarım ürünleri üzerinde olumsuz etki yarattı. Tarım alanları, bağ ve bahçeler kurumaya, yok olmaya başladı, yetmedi reenjekte edilmesi gereken jeotermal akışkan sığ derinliklere reenjekte edilip yeraltı sularını kirletti. Reenjekte edilmeden salınan akışkan ise Büyük Menderes Nehrini kirletti, su canlılarını öldürmeye başladı” ifadelerine yer verdi.

(HÇ. MART2021)

F. Muhabir :Bilgehan Karaabdurrahmanoğlu – AYDIN