AYDIN GÜNCEL HABER- Aydın merkez ve ilçelerin de kurulan canlı hayvan pazarları yoğun ilgi görüyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde her Cuma günleri sabah saat 05.00- 08.30’da kurulurken, Merkez Dalama mahallesin de da Pazar günleri, Çine ilçesinde Perşembe ve Nazilli de ise Salı günleri sabah saat 04.00 -08.00’de kurulduğu belirtildi.

Yenipazar ilçesinde hayvan besiciliği yaptığını belirten Mustafa Uskut, Aydın merkez ve ilçelerinde kurulan canlı hayvan pazarına yoğun ilgini olduğunu belirterek,  Afyon, Denizli, Muğla, Manisa ve İzmir den gelen gerek canlı hayvan satıcıları gerekse alıcıların pazarlara akın ettiğini belertti.

Uskut,“Aydın canlı hayvan pazarları sabah 05.00’de başlar 08.30’da sona erer. Bu arada herkes alacağını alır satacağını satar. Canlı hayvan pazarının erken başlamasının nedeni de uzun yola gidecek hayvan üreticileri geç kalmadan vaktinde erkenden yola çıkar. Çevre illerimizden geldikleri gibi bazen Konya dan da canlı hayvanın geldiği olur. Efeler de canlı hayvan pazarı Cuma günleri kurulurken, Nazilli Salı günleri, Dalama da Pazar günleri ve Çine Perşembe günleri kuruluyor. Genel de bakıldığın da en büyük ve yoğun geçen canlı hayvan pazarı Nazillide gerçekleşir. Nazilli canlı hayvan pazarına bölge dışındaki illerden de gelenler olduğundan sabah 04.00’te başlar 08.00 gibi pazar bitiyor” diye konuştu.

Hayvan üreticisi Ferdi Kaygısız ise yem fiyatların yüksek olduğunu, özellikle kış ayların da saman fiyatların da yükselme yaşanması ile zorlukların yaşandığını, parasal açığın kapatılması için ellerinde damızlık inekleri bırakmak suretiyle dana ve buzağıları satışa çıkarmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Canlı hayvan pazarın da en küçük buzağı’nın 2 bin TL’den satışı gerçekleşirken süt inekleri 6- 10 bin TL arası ve danaların da 5 bin TL den başlayıp dananın canlı ağırlığına göre fiyatların değiştiği pazarda, et ve süt fiyatlarında yaşanan istikrarsızlık üreticiyi gün geçtikçe güç durumda bıraktığı kaydedildi.

(HÇ.10MART2017)