YRL

AYDIN’DA JEOTERMALE KARŞI ENDİŞELER ARTIYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV- Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA) Aydın İl Temsilciliği Efeler’de düzenledikleri toplantıda il genelinde faliyet gösteren jeotermallerin çevreye verdiği etkiler ele alındı.

TEMA Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, toplantıda yaptı açıklamada,Jeotermal ile ilgili yapılaşmaların çevreyi kirletmesi ve aynı zamanda zemini delmede kullanılan kimyasalların çevreye zarar verdiğini savunarak , “ Jeotermalin atmosfere verdiği buharlarla, çevreye salınan akışkanların içerisindeki tüm kimyasal maddelerin incelenip uzun vadede toprağa, suya, havaya ve ekolojik doğa verdiği zararın incelenmesi gerekiyor. Bu noktada bilimsel kişilerin bilimsel bir çalışma yapması gerekir. Bu çalışma tarafsız, paraya dayalı olmadan, memleketin geleceğini dikkate alan bilim kurulları tarafından yapılmalıdır. Tıpkı Manisa da bir İngiliz firmasının yapmış olduğu maden çalışmalarına nasıl ki beş bilim adamı olumlu yönde Çevreye Etkilerinin Değerlendirme de (ÇED) raporu olumlu verdi de TEMA gönüllüleri de çevreye zara veriyor gerekçesiyle karşı çıkarak hayır deyip karşı çıktıysa Aydın’da da jeotermale karşı bir çok kanaldan bilim adamları inceleme yapması gerekiyor” diye konuştu.

Toplantı da toplum içerisinde jeotermal kuyuların çevereye saçtığı kükürt buharın oksijenle birleşerek sülfirik asite dönüştüğü yönde idaların öne sürüldüğü, bunun insan, bitki ve hayvan sağlığını olumsuz etkileyeceüği, bundan dolayı özellikle jeotermal kuyularına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan insanların çevre kirliliğinden duyduğu edişeleri ile çözüm önerileri dile getirildi.

(HÇ.17EKİM2017)