AYDIN’DA  “KRBN  FARKINDALIK VE ŞÜPHELİ POSTA EĞİTİMİ” SÜRÜYOR
AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünce ‘KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi’ sürüyor.
Aydın İl Kültür Müdürlüğü Dr. Hidayet Sayın Kültür Merkezi Salonun da Teknisyen İbrahim Dinçer’in sunumu ile başlayan ‘KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi’  4 gün süreceği belirtildi.
Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde koordinatör Suat Sönmezışık,  kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) silahlarının teşkil ettiği tehdit ve tehlikeler gün geçtikçe artığını, bu silahların belirli hedefler üzerinde kullanılması da artan riskler arasında yer aldığını belirterek, 6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında 4 gün boyunca devam edecek  KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi, Aydın AFAD ve İzmir AFAD eğitimcileri tarafından Aydın merkez ve ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının posta, evrak kayıt ve evrak işleme birimlerinde çalışan personellerine kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditler ve şüpheli postalar hakkında bilgiler aktarılacağını ifade etti.
KBRN maddelerinin kasten veya kaza ile çevreye yayılmasıyla insan sağlığı ve çevre için tehlikeli durumlar meydana getirebileceğini ifade eden Sönmezışık, teorik ve uygulamalı aktivitelerin yapılacağı eğitim programın son günün ardından tatbikat yapılacağı ve eğitime katılan personele ‘Katılım Belgesi’ verileceğini belirtti.
(HÇ.6KASIM2017)