YRL

AYDIN’DA ‘TEZHİP SANATI’ SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

 

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Efeler ilçesinde tezhip sanatçısı Varlık Esen öğrencileri ile birlikte açtığı ‘Tezhip Sanatı’ sergisi yoğun ilgi gördü.

Efeler Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde 10 gün süre ile halka açık olacak olan sergide 72 eserin yer aldığını ifade eden tezhip sanatçısı Varlık Esen, usta öğrencileri ile yapmış olduğu 4 yıllık çalışmalarından oluşan eserlerin sergilediğini belirtti.

Tezhip sanatın unutulmaya yüz tutmuş olan bir Osmanlı sanatı olduğunu belirten Esen,” Tezhip Sanatı klasik sanatın en güzellerinden ve en nadide öreklerindendir. Daha çok 22 ayar altınla yapılıyor. Kendine özgü çiçekleri, yaprakları, dalları ve farklı desenleri olan ama her birin de tasarım olan bir sanattır. Çünkü Tezhip sanatın da kopya olmuyor. Sanaçılar uzun süre uğraşarak kendi tasarımını hazırlayıp ondan sonra klasik renkleri kullanarak kendi eserini meydana getiriyor. Sanatçı bu alanda uzun süre çalışarak ancak yetişebiliyor” diye konuştu.

.Tezhip sanatçısı Varlık Esen, Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nde eğitimini tamamladıktan sonra, tezhip sanatını Aydın’da yaşatmak için çalışmalar başlattığını sözlerine ekledi.

(HÇ.9EKİM2017)