AYDIN’DA BAL HASADINA BAŞLANDI

AYDIN -GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Sultanhisar ilçesin de arıcılar bal hasadına başladı.


Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Mart 2019’da yapılan olağan genel kurulunun ardından Ayhan Özdemir başkanlığın da yeni görev dağılımın’da ikinci Başkan olarak görev aldığını ifade eden İsa Durak, Sultanhisar ilçesi Atça mahallesinde 150  kovan arı ile arıcılık yaptığını belirterek, bölgenin arıcılığa uygun olduğunu ve bal hasadının başladığını, sürecin Ağustos- Eylül ortalarına kadar devam edeceğini söyledi.

Büyük Menderes Havzasında  özellikle hayit çiçeğin yaygın olduğunu ifade eden Durak, Aydın’da hayit balı üretiminin yapıldığını ancak yeterince tanıtımının yapılmadığını savunarak, hayıt bitkisinin Haziran’da başlayıp Eylül sonuna kadar çiçek verdiğini belirtti.

Aydın’da ” Hayıt Balı” üzerin de durarak nadide ve kalite açısından önem arz eden ve bölgede hasadına başlanan ürünün patentinin alınması gerektiği ve göz ardı edilmeden konuyu Aydın Arı Yetiştiricileri Birliğinde gündeme alma hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.
Durak, kovanlardaki petekleri savmaya başlayan Aydın’daki arıcılarla diyalog içerisinde olduklarını, bu yıl verimin iyi ve istenilen düzeyde olduğunu belirtti.

(HÇ.TEMMUZ 2019)