BARIŞ, “DENETİMLER SIK VE ETKİN YAPILMASI ŞART”

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, bir çok denetime, analize rağmen ihraç ürünlerde bile ilaç kalıntısı görüldüğüne göre, sebze ve meyvelerde uygulanan tarım ilaçlarda denetimlerin sık ve etkin yapılmasının şart olduğunu belirtti.

Türkiye genelin de tarımda ilaç ve bitki gelişim düzenleyicilerin (Hormon) kullanımın yaygın olduğunu ifade eden Barış, gerek tarım ilaçları gerekse bitki gelişim düzenleyicileri amaca göre belirlenen ve önerilen şekilde uygulanması gerektiğini, uygulama zamanının tam olarak tespiti çok önemli olduğunu, uygulama dozu konusunda yeterli duyarlılık gösterilmesi, etiket bilgilerine dikkat edilmesine ve yetiştiriciler bitki gelişim düzenleyicileri ile tarım ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka konunun uzmanlarına danışması gerektiğini belirtti.

Vatandaşların manav ve semt pazarların da sebze ve meyve alırken kimyasal kalıntıların olup olmadığı husunda tereddüt içinde olduğunu anımsatan Barış, uygun zamanda, uygun miktarda bitki hastalık ve zararlılara karşı uygun ilaç kullanımının önemine değinerek, “Tarımda hormon ve ilaç kullanımı yaygın. Ne kadar bilinçli kullanıldığı ise tartışmalı. Bir çok denetime,analize rağmen ihraç ürünlerinde bile ilaç kalıntısı görüldüğüne göre, denetimlerin daha sık ve etkin yapılması şart” diye sözlerine ekledi.

(HÇ.05OCAK2019)

.