AYDIN’DA DEPREM RİSKİ

AYDIN -GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru ve beraberindeki heyet, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ nu ziyaret etti.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyetini belirterek, il genelin de jeoloji durum hakkın da bilgi aldı.

Jeoloji Mühendisi Hasan Kuru’da , Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği olarak ziyarete bulunduklarını ifade ederek, Aydın kent dahilinde ekonomik ve mesleki konuların konuşulduğu ve görüş alışverişinde bulunulduğu belirtti.
Türkiye aktif tektonik kuşak üzerinde yer aldığını belirten Kuru, Her türlü yasa ve yönetmeliğe rağmen Yapı Güvenliğini oluşturma konusunda, çoğu belediye ve Yapı denetim firmalarında uygulama ve proje kontrol amaçlı jeoloji mühendisleri istihdam edilmediğini, doğru yapı tasarımı ve yapı güvenliğinin zeminden başladığı gözardı edildiğini,acı ve hüzünle anılan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin yıl dönümü, geçmişten ders ve tecrübeler edinmenin gerekliliğini vurguladı.
Büyük Menderes Havzasında yer alan Aydın ilinin deprem kuşağında birinci derecede deprem riski taşıdı kaydedildi.

(HÇ.AĞUSTOS2019)