AYDIN – Aydın’ın Germencik İlçesinde bu yıl 69’ncusu düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivali ıslak zemine rağmen yoğun ilgi gördü.

Germencik Belediyesi tarafından Alangülü arenası’nda düzenlenen etkinlikte güreşçi develerin kıran kırana geçen mücadelesi vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla izledi.

Bu yıl 69. geleneksel deve güreşi festivaline Aydın ve çevre illerden 160 devenin katıldığını belirten Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın,  vatanın bölünmezliğini, birlik ve beraberlik mesajı verirken, arenada sadece geleneksel deve güreşlerin yapılacağını, son zamanlarda yaşanan hain terör olayları nedeniyle etkinliğin davul- zurnalı eğlence kısmının iptal edildiğini ifade etti.

Geleneksel Yörük kültürlerinden birsi de deve güreşleri olduğunu kaydeden Akın, “Herkesin gördüğü gibi ortak bir katılımla bir deve güreşi yapılıyor. Türkiye de son zamanlarda yaşanan terör olayları nedeniyle birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek adına bugün de deve güreşine gelen herkese bayrak dağıttık. Biz bu terörün bir an önce durmasını istiyor ve herkes gibi terörü lanetliyoruz” diye konuştu.

Aydın da üç gündür etkili olan yağışların ardından yerlerin ıslak olduğu arena da yarış öncesi alana kum serildi. Girişte biletlerin 15 TL’den satıldığı deve güreşi festivali’ni izlemeye gelen herkese belediye ekipleri tarafından Türk Bayrağı dağıtıldı. Islak zemin üzerinde su birikintilerin de yer aldığı alanda güreşen develer zor anlar yaşarken, soğuk havaya rağmen yoğun bir katılım oldu.

(HÇ, AYDIN 2017)