DİDİM DE BALIK-EKMEK ARASINA YOĞUN İLGİ

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesi Altınkum sahillerin de Balık – Ekmek arası yoğun ilgi görüyor.

Aşçı  Ayten Başkın, Didim de uzun süredir restoranların mutfak kısmında çalıştığını belirterek, turizm sezonun da sahilde deniz kıyısında tekne içerinde tezgahta pişirdikleri  Balık- Ekmek  servisi yaptıklarını söyledi. Balık çeşitleri olarak Uskumru, Sardelye, Kalamar ve Hamsi çeşitlerin yer aldığını ifade eden Başkın, Tezgahlardaki balıklara  kadının eli değmesi ayrı bir değer kattığını düşündüklerini belirterek, gerek yerli ve gurbetçi vatandaşlar gerekse yabancı turistlerce ilgi gördüklerini belirtti.

Yurt dışından ailecek Didim’e tatil için geldiklerini belirten Zahide Yılmaz’da, ikinci kezdir Didim’e geldiklerini belirterek, “Didim çok güzel bir turizm ilçesi,ancak sezonun en yoğun yaşandığı Temmuz ve Ağustos ayında geldiğimizden nüfuz çok kalabalık ve hizmetlerde aksaklıkların yaşandığına tanık oluyoruz. Özellikle Altınkum da   otopark sorunu hat safhada ve yer kalmadığı gibi sokakların da dar olması nedeniyle araçların park edilmesi sorunu yaşıyoruz. Altınkum Yalı Caddesi ve sahil kordonun da araçlara kapalı olması sevindirici. Sahilde deniz içerisinde teknelerde pişirilen Balık- Ekmek arasına yoğun bir ilgi var. Nezih ortamda ailece oturup denizin sesi eşliğinde Balık – Ekmek yemek değişik geliyor” diye konuştu.

Restoran  işletmecisi Adem Demirer’de, Didim’de özellikle Taşburun Balıkları ülke genelinde adından söz ettirdiğini belirterek, ilçede balık yemek kültürün daha da yaygınlaştırılması için gerek üniversitenin gerekse  sivil toplum kuruluşlarında desteğiyle ilgililerce  bu alanda yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

(HÇ.15AĞUSTOS2018)