DİDİM DE ULUSLARARASI HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ İLGİ GÖRDÜ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Didim ilçesin de 26-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “6. Uluslararası Halk Oyunları Festivali” çeşitli etkinliklerle sürüyor.

Didim Belediye Park Amfi Tiyatro Alanın da Efkan Efekan’ın sunumun da, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Didim Belediyesi ve Didim Halk Oyunları Topluluğu Derneğin (DAHOT) organize ettiği “6. Uluslararası Halk Oyunları Festivali” yurt dışından Sırbistan, Gürcistan, K.K.T.C, Gana, Makedonya halk oyunları ekibi katılırken Türkiye’den ise Çankırı Karatekin Üniversitesi, Ankara Horon Kulübü, Ankara Ahdat Kulübü, İzmir Tire Halk Eğitim Merkezi, Söke Halk Eğitim Merkezi, Ankara Balaban Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü ile Didim Halk Oyunları Topluluğu Derneği (DAHOT) değişik yörelerden derlenen halk oyunları gösterileri ile devam ediyor.
Düzenledikleri gösterinin ardından bir açıklama yapan Ankara Balaban Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Selma Çınar, 10 kişilik ekip olarak Ankara’dan katıldıklarını belirterek, Van yöresine ait oyunları festival alanın da da gösteri olarak sunduklarını ve izleyici halktan yoğun ilgi gördüklerini ifade etti.

Didim’den sonra Ankara Beypazarın da bir gösteri sunacaklarını belirten Çınar,”Didim de 6.sı düzenlenen festivalin uluslararası boyuta olması gerek ülkeler arası gerekse insanlar arasında dostluk ,barış ve sevgi bağların pekişeceğine inanıyorum” diye konuştu.
Didim Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Deveci ise festival kapsamın da her yıl yabancı ülkelerden ve yurt içinden halk oyunları ekiplerini ilçede ağırladıklarını ifade ederek, düzenlenen çeşitli etkinliklere turistik ilçenin’in tanıtımına katkı sağlandığını belirtti.

(HÇ.HAZİRAN2019)