AYDIN- GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Didim ilçesinde zeytin üreticileri zeytin hasat çalışmalarını sürdürüyor.

Didim ilçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesin de Tarım Reformun uygulandığı sahada 28 dönüm alanda Gemlik Zeytini üretimi yaptığını belirten Ayşe Tahim Öztürk, Eylül ayın da bölgede başlayan Zeytin hasadın sürdüğünü belirtti.

Didim Ziraat Odasının verilerine göre ilçede yeni dikimlerle beraber yaklaşık 1 milyon zeytin ağacı varlığının olduğunu ifade ederek Öztürk, Zeytin ağaçların da var ve yok yılların yaşandığı, bu yılda yok yılı nedeniyle bir önceki yıla göre belli oran da azalma olduğunu söyledi.

Zeytin üretimin zor olduğunu, bölgede yaygın olarak üretimi gerçekleştirilen Gemlik türü ağaçların 4-5 kilogram da 1 litre zeytinyağı verdiğini belirten Öztürk, Zeytin hasat dönemin başladığı gibi hasat sonuna da gelinmek üzere olduğunu, bu yıl ki verim rekoltesi bir önceki yıla göre daha az olduğu ve önümüzdeki yıl güzel olacağını umut ettiklerini ifade etti.

Çiftçi Cemal Öztürk’te, Zeytin de sırık ile hasattan vazgeçilip zeytin silkme makineleri ile hasatların gerçekleştirilmesiyle meyve verecek dalların az zarar görmesi neticesinde tane zeytin verimlerin de her yıl artışların olduğunu belirtti.

(HC.23ARALIK2018)