DİDİM DE ZEYTİN AĞAÇLARI KURUYOR

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Didim ilçesinde, zeytin budamaları devam ederken zeytin ağaçlarında görülen dal kuruması zeytin üreticisini endişelendirdi.
Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, ilçede istatistik verilere bakıldığın da yeni dikimlerle beraber yaklaşık 1 milyon zeytin ağacı olduğunu ifade ederek, Türkiye’de zeytin yetiştiriciliğinde mevcut zararlı ve hastalık sorunlarına ek olarak Verticillium solgunluğu olarak bilinen ve ağaçlarda kısmi dal kurumaları ile tam kurumaya neden olan bir hastalık daha bölgede kendini göstermeye başladığını ifade etti.


Yörede kuruyan zeytin ağaçlarında her geçen yıl artış olduğunu, Verdicllium solgunluk hastalığı bulaşmış zeytin ağaçlarının kuruduğunu belirten Barış, Aydın il genelinde dikimi gerçekleştirilen her 100 zeytin ağacından 4’ün de Verticillium solgunluğu olarak bilinen ve ağaçlarda kısmi dal kurumasına neden olan hastalık görüldüğü ve bu oran sahil bölgelerinde 6’ya kadar çıktığını, bölge çiftçisini tedirgin eden bu konuyu yetkililerle de paylaştıklarını, ancak Verticillium solgunluğu hastalığına karşı henüz bir çare bulunamadığını belirtti.
Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, bölgede mevcut zeytin ağaçlarında sıkça görülen Verticillium solgunluğu hastalığının sebebinin araştırılması ve alınması gereken önlemlerin olduğu, zeytin ağaçlarında solgunluk ve kuruma belirtileri görüldüğünde hastalıklı dallar sağlam kısımdan itibaren budanması ve bahçeden uzaklaştırılması, yere dökülen hastalıklı yapraklar toprakta enfeksiyon kaynağı oluşturacağından dökülmeden önce budama tamamlanması gerektiği ve. hastalığın bulaşma ve taşınma riskini azaltmak amacıyla budama aletleri sık sık alkol, çamaşır suyu ve ateşten geçirilerek dezenfekte edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(HÇ. 01MART2019)