YRL

EFELER DE BOĞALAR KIRAN KIRANA GÜREŞTİ

 

AYDIN GÜNCEL HABER TV.   – Aydın’ın Efeler ilçesi’nde düzenlenen Boğa Güreşi’ni alana gelen vatandaşlar ilgi ile izledi.

Efeler Balıkköy arenasında gerçekleştirilen etkinlik öncesi ‘Ağa Seçimi’ yapıldı. Boğa Güreşi ağası olmak için arenaya biri bayan 22 kişi talepte bulunurken yapılan açık artırma ile en yüksek rakamı veren Efeler de esnaflık yapan Zeliha Kaya seçildi.

Boğa Güreşi Ağası Zeliha Kaya, bayanların da sosyal etkinliklerde yerini almasını, çalışan hanımlara cesaret ve örnek olmak için güreş ağalığına aday olduğunu ifade etti.

Efeler’de 27 yıldır esnaflık yaptığını, hanımların yaptığı el işleriyle başladığı işini büyüttüğünü ifade eden Hanım Ağa Zeliha Kaya, ” Hanımların da sosyal etkinliklerin içinde olmasından yanayım. Etkinliklerde elde edilen gelir ile Balıkköyün tespit edilen eksiklikleri için kullanılacaktır. Bu etkinliklere ailelerde gelip izliyor. Bu tür etkinlikler gelenek ve göreneklerimizi içermektedir. Özellikle şehir merkezlerinde yaşayanlar gelip katılım göstermelerini ve köylerde yaşayanlarla bir aya gelerek tanışma ve kaynaşma imkanın da olacağına inanıyorum. İnsanlar geldikleri yerleri, köklerini ve asaletlerini yaşamalıdırlar diye düşünüyorum. Özellikle Aydın ‘da bayanların daha da öne çıkmalarını istiyorum” diye konuştu.

Blıkköy arenasına Aydın, Muğla, Denizli ve İzmir illerinden 140 boğanın katılımıyla sabah saatlerinde tozkoparan boğaların güreşleri ile başlayan festival Ege Bölgesi Baş Cazgırı Ali Ballı’nın sunumu ile akşam saatlerine kadar devam etti. Boğa güreşleri esnasın da zaman zaman rakibinden korkup izleyicilerin üzerine doğru kaçan boğalar heyecanlı anlar yaşatırken, güreşler dörderli gruplar halinde eleme usulü ile devam etti.

Boğaları ile arenaya gelen Efeler Yukarıkayacık köyü mahalle Muhtarı Ertoz Özcan’da, Bir Türkmen Yörük kültürü olan boğa güreşini yaşatmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu tür etkinlikleri festival havasında köyler de yaşatılmasını, daha geniş katılımlarla yapılması için yetkililerin bu kültüre sahip çıkması ve konuya daha  duyarlı olmalarını istedi.

(HÇ.15EKİM2017)