YRL

EFELER’DE HANIMLAR EL İŞLERİNİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Efeler ilçesinde el işi sanatı ile Antika-Nostalji eşyaları kıymetlendiren el sanatı eğitmeni Gülizar Aydemir, eski dair birden çok eşyayı orijinini değiştirmeden farklı tasarımlarla yeni ürünler elde etmeye çalıştığını söyledi.

Efeler Zincirli Han Farabi Sokakta kurduğu atölyesinde yöreye ait eski sandıklar, el işlemeli örgüler, radyo, plak, kart postallar, efe giysileri, bindallı ve eskiye dair ne varsa derleyerek atölyede bir araya getirdiğini ve bunlar üzerinde çalışarak farklı kaynaklardan da yaralanarak yeni tasarımlarla yeni ürünlere dönüştürdüğünü belirtti.

El işlemeli birden çok ürünü Efeler Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlediği ‘Antika -Nostalji Eşya’ sergisini ilk defa düzenlediklerini ve Aydınlıların beğenisine sunduklarını belirten Aydemir, belediyenin hanımların el işlemelerini hafta boyu teşhir etmeleri için mini fuar veya sergi alanı açmalarını istedi.

Aydemir, ‘ Atölyeme gelen birçok bayan elime bakarak çalışmalarımı ilgi ile bakıyor. Aslın da tek istediğim gerek Efeler gerekse Aydın Büyükşehir Belediyesinden beklentimiz hanımların yapmış olduğu el işlemeleri geniş bir mekanda teşhir etme imkanı sağlamalarıdır. O kadar el işi ürünlerim var ki koyacak yerim kalmadı. Sadece haftada bir Çakırbeyli Köy Pazarın da sergi açabiliyorum. Onca yaptığı ürünler katlanmış şekilde bir yerlerde ve maalesef sergileyeceğimiz alanlar yok. Bu el işleri ancak hal hazırda düzenli ortamlarda derlenip yerli yerine konularak halkın beğenisine sunulabilir. Sadece ben değil bir çok hanım bir araya gelerek geniş bir ortamda yer almak istiyoruz. Temennimiz ilgilerin el emeği ile çalışan kadınlara karşı birazcık duyarlı olmalarıdır. Zaman zaman el işi ürünlerim de  deneyerek  göstermeye çalışıyorum. Yapılan işlerin bir gideri oluyor. Bir sergi, mini fuar gibi bir ortamın sağlanmasını istiyoruz. İmkan tanınarak kıt kanat ta olsa emeğimizle yatığımız ürünleri gerek değiştirerek gerekse satıştan kazanç elde ederek ev hanımları olarak mutfağımıza katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

(HÇ.19EKİM2017)