YRL

EFELER’İN İLK ‘HANIM AĞA’SI SEÇİLDİ

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Efeler ilçesinde düzenlenen Boğa Güreşi’ni yarış alanına gelen vatandaşlar ilgi ile izlerken  Zeliha Kaya boğa güreşlerin ilk ‘Hanım Ağa’sı oldu.

Efeler Balıkköy arenasında gerçekleştirilen etkinlik öncesi ‘Ağa Seçimi’ yapıldı. Güreş ağası olmak için arenaya biri bayan 22 kişi talepte bulunurken yapılan açık artırma ile en yüksek rakamı veren Efeler de esnaflık yapan Zeliha Kaya seçildi.

Güreş Ağası Zeliha Kaya, bayanların da sosyal etkinliklerde yerini almasını, çalışan hanımlara cesaret ve örnek olmak için güreş ağalığına aday olduğunu ifade etti.

Efeler’de 27 yılır esnaflık yaptığını, hanımların yaptığı el işleri başladığı işini büyüttüğünü ifade eden Hanım Ağa Zeliha Kaya, ” Hanımların da sosyal ektinliklerin içinde olmasınından yanayım. Etkinliklerde elde edilen geklir ile Balıkköyün tespit edilen eksiklikleri için kullanılacaktır. Bu etkinliklere aillelerde gelip izliyor. Bu tür etkinlikler gelenek ve göreneklerimizi içermektedir. Özellikle şehir merkezlerinde yaaşayanlar gelip katılım göstrmelerini ve köylerde yaşayanlarla bir aya gelerek tanışma ve kaynaşma imkenın da olacağınıa inanıyoru. İnsanlar geldikleri yerleri, köklerini ve asaletlerini yaşatmalıdırlar diye düşünüyorum. Özellikle Aydın ‘da bayanların daha da öne çıklmalarını istiyourm” diye konuştu.

Blıkköy arenasına Aydın, Muğla, Denizli ve İzmir illerinden 140 boğanın katılımı ile sabah saatlerinde tozkoparan boğaların güreşleri ile başlayan festival Ege Bölgesi Baş Cazgırı Ali Ballı’nın sunumu ile akşam saatlerine kadar devam etti. Boğa güreşleri esnasın da zaman zaman rakibinden korkup izleyicilerin üzerine doğru kaçan boğalar heyecanlı anlar yaşatırken, güreşler dörderli gruplar halinde eleme usulü ile devam etti.

Boğaları ile aranaya gelen Efeler Yukarıkayacık Mahalle Muhtarı Ertoz Özcan’da, Bir Türkmen Yörük kültürü olan boğa güreşini yaşatmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu tür etkinlikleri festival havasoında köyler de yaşatılmasını daha geniş katılımlarla yapılması için yetkililerinde bu kültüre sahip çıkmasını istedi.

Aydın Boğacılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Birol Birkan’da, çoğu boğaların koşu danaları olduğu, üreticilere destek olmayı amaç edindiklerini ve dernek olarak danalar zarar görmeden boğa güreşlerinin festival havasında geçmesini ve bir Türkmen Yörük kültürü olana bu geleneğin sürmesi için itina gösterdiklerini ifade etti.

(HÇ:16EKİM2017)