EGE’DE SOĞUK NARENCİYELER’İ ETKİLEDİ

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya) -Aydın’ın Didim ilçesin de son günlerde yaşanan soğuk ve olumsuz hava şartları kış meyvelerin den narenciyelerin özellikle limon türlerin zara gördüğü bildirildi.

Didim de çiftçilik yaptığını belirten Metin Sütçü, Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Aydın’da portakal hasadı başladığını, sahil ilçelerde de Kuşadası ile Didim kıyı bölgelerde bazı üreticilerin zeytinciliğin yanı sıra mandalina ve limon yetiştiriciliği de yapıldığını belirtti.

Küçük çaplı hayvancılık ve bahçe bitkileri yetiştirdiğini ifade eden Sütçü, bahçesinde yetiştirdiği bitkilerde kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan yetiştirmeye çalıştığını, ancak son zamanlarda yaşanan soğuk ve denizden esen lodos ve olumsuz hava şartları limonlarda kısmi zarların olduğunu söyledi.

Didimde küçük üreticiler genelde ürettiğini semt pazarların da sattığını kaydeden Sütçü, pazar tezgahlarda portakalın kilogramı 1,5 -2 TL’den, Mandalina 2- 2,5 TL’ den alıcı bulurken Limon’un kilogramı ise 3- 4 TL’den satıldığını belirtti.

(HÇ.21OCAK2019)