EL DOKUMA HALILAR İLGİ BEKLİYOR


AYDIN -GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Muğla’nın Menteşe ilçesin de el dokuma halıları ilgi bekliyor.

Menteşe ilçesi Yeniköy Mahallesin de yaşadığını belirten Mehmet Akgül, 1960 yılın dan beri el dokuma hali işini yaptığını belirterek, 20 yıl önce fabrikasyon halıların piyasaya girmesiyle el dokuma halı rekabet edemediğinden üretimi durma noktasına geldiğini söyledi.


Türkiye de en çok ilgi gören el dokuma halıların Milas, Yağcıbedir, Kösemaltı, Yahyalı ve Kars halıları olduğunu ifade eden Akgül, ” Muğla da 1960 yılından beri dokuma el halıları işi ile uğraşırım. 1963 yılın da Mustafa Gündüz ile ortak çalışmaya başladım. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bir çok iline halı götürüp satmaya başladım. Ülkemizin en güzel halısı Milas, Yağcıbedir, Kösemaltı, Yahyalı, ve Kars halısıdır. Bundan 20 yıl önce el dokumalı halılar piyasadaydı. Tamamen el ile örülen halılardan oluşurdu. Bundan yirmi yıl öncesine kadar Ağustos başların da halıların ipleri hazırlanıp dokumaya başlanırdı. 50 yaş üstü kadınlar daha işin ehliydi ve 20 yaşındaki kızlar pek iyi dokumazdı. Daha sonra fabrikasyona döndü. El dokuma halılar rekabet edemeyince bu gün pek dokuyan yok ve durma noktasın geldi” diye konuştu.


El dokuma halıların nadide alıcıları olduğunu belirten Akgül, el ile halı dokumacılığın bitme noktasına geldiğini, piyasalar da en çok yurt dışından ithal halıların yanı sıra hazır dokuma fabrika halılar satılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

(HÇ.KASIM2019)