ESKİ BASMALAR GÜN IŞIĞINA ÇIKMAYI BEKLİYOR…

AYDIN-GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Efeler ilçesin de yaşayan emekli kütüphane memuru Ahmet Toklu, Türkiye de eski giysilerin unutulmaya yüz tutuğunu söyledi.

Babasına ait basma dükkanın da 1959 tarihine kadar çalıştığını, babası rahmetli olunca da dükkanı kendisinin çalıştırdığını ifade eden Toklu, ” Konya’nın Doğanhisar ilçesin de babamın basma dükkanı vardı. Orta okul son sınıfına kadar babam ile birlikte çalıştım. Ondan mesleğe dair çok şeyler öğrendim. Babam rahmetli olunca askere gidinceye kadar basma dükkanını ben çalıştırdım. Basma tarihi giysiler üzerine deneyim kazandım. O zamanlarda iç Anadolu da fazla basma yoktu. Ekseriyette Osmanlı giysileri giyilirdi. Sarı alaca, siyah alaca, simsime, kema, rahvancı, hurşidiye ,meydaniye gibi fazla enli olamayan, paket halinde olan ve genelde Antep yöresinden gelen kumaşlarla elbiseler dikilirdi. Doğanhisar ilçesin de basma üzerine çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Daha sonra ilçede halk kütüphanesinde memur oldum. Halk Kütüphanesi’nde çalıştığım sürece de basma üzerine olan ilgim hep devam etti. Basmalara baktığım zaman eski giysilere dair hangisi varsa tamamını tanırım. Babam dan öğrendiğim şekliyle meraklı olduğum için basma ve eskiye ait giysileri de araştırarak bilgiler edindim. Kumaşın cinsi, giysilerin isimlerini baktığım da tanır ve tarif edebilirim” diye konuştu.

İstanbul ve Ankara Milli Kütüphanelerde de görev yaptığını ifade eden Toklu, Kültür Bakanlığın eskiye dair kumaş ve giysilerin gün ışığına çıkarılması yönün de bir çalışma yürütülmesi halin de katkı sağlamaya hazır olduğunu belirterek, öncelikle yörelerde eski kumaş ve giysilerin bulup buluşturup bir yerde sergilenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(HÇ.23ŞUBAT2019)