YRL

İKİ DİPLOMALI PAZARCI EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARIYOR

 

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Aydın’ın Efeler ilçesi Kemer pazarın da mevsimlik sebze ve meyve satan iki diplomalı üniversite mezunu Ali Dağ, pazara gelen tüketicilerin direk üretici çiftçiden alışveriş yapmasının hem taze hem de daha ekonomik olduğunu belirtti.

Mücadele etmesine rağmen bir türlü devlet memuru olamadığını ifade eden Dağ, köyün de atadan kalma mevcut arazi ile çiftçilik yaptığını, ürettiği ürünü pazarda satarak geçinmeye çalıştığını söyledi.

Vatandaşların pazar da mevsimlik taze sebze ve meyve alarak tüketmelerinin önemine dikkat çeken Dağ,” İki üniversiteden mezun olmama rağmen işsizlikten dolayı pazar da ürettiğimizi satarak geçimizi sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle pazarda mevsimlik organik ürünler satmaya çalışıyorum. Kendi ürettiğimizin yanın da köylümün ürününü de cuzzi karla satıyorum. Sonbahar mevsimi içindeyiz. Tarla sebzeleri sona ermek üzere ve bundan sonra sera ürünleri piyasaya girecek. Özellikle mevsimlik çeşitler üzerinde duruyorum. Şu anda kışlık çeşitlere döndüm ve mevsimlik lahana, pırasa kereviz, maydanoz, marul, turp, taze soğan, roka vb. ürünleri bulundurarak satışını yapıyorum” dedi.

Girdilerdeki pahalılıkları nedeniyle çiftçilerin zor anlar yaşadığını belirten Dağ, yerel üreticiler yeterince ürün üretemediğinden piyasada ürünlerin fiyatları zaman zaman yükseldiğini ve bir fiyat istikrarsızlığın olduğunu, alımda vatandaşların zorlandığını ifade etti.

Köylü üretici olarak pazarda sadece ürettiklerini ve köylünün ürününü pazarda sattığını belirten Dağ, Tüccar yada toptancı ile çalışmadığını, pazarda tamamen mevsimlik ve doğal ürünler bulundurduğunu sözlerine ekledi.

(HÇ.23EKİM2017)