İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın ın Didim ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Didim İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt, “İstanbul Sözleşmesi”ile ilgili bir yazılı açıklamada bulundu.
CHP Didim Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt yaptığı yazılı açıklamada,” İstanbul sözleşmesinin ilk imzacısı olan Türkiye malesefki resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sözleşmeden ayrılmıştır. İstanbul sözleşmesi 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmış ve 1 Ağustos 2014 ‘ te yürürlüğe girmiştir. Malesefdir ki bir gecede 1 kişinin verdiği kararla İstanbul sözleşmesinden çıkılıyor. Tek taraflı irade ile kadınların güvencesi olan bu uluslar arası sözleşmeyi ortadan kandıramazsınız. Kadınlarımız adına da ülkemiz adına da bu utanç verici bir olaydır. Bunu yapmak kadınlarımızı köreltmek ve köleleştirmektir. Kadına şiddete ve cinayetlere göz yummakla. Kadınların haklarını gasp etmektir. Biz kadınlar için İstanbul sözleşmesini fesh etmek kaygı ve endişe vericidir.
İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimiz ve can simidimizdir. Kısacası biz kadınların güvencesidir. Kaldırılamaz. Biz kadınlar bunu asla kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

(HÇ. MART2021)

F. Muhabir:Bilgehan Karaabdurrahmanoğlu – AYDIN