AYDIN – Aydın’ın Efeler ilçesi’nde yaşayan emekli öğretmen Havva Çetintürk zarif ve nadide bir tür olan Itır çiçeğini Aydın’da yaşatmaya çalıştığını belirti.

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanlığını da yürüten Çetintürk, düzenlenen ot festivalin de İzmir’in Urla ilçesinin turizm beldesi Alaçatı da Itır çiçeği ile tanıştığını, zarif ve nadide olan bu çiçeği Aydın da yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Aydın’ın önemli ürünlerinden İncir meyvesinin Türkiye de ilk İncir Reçelini kendi el marifetleri ile yaptığını ifade eden Çetintürk,  Anadolu Ajansı Yurt Muhabirine verdiği röportajla bugün İncir Reçeli ülke genelin de farklı basın kuruluşlarında da yer almasıyla geçen zaman sürecin de tanınır hale geldiğini belirtti.

Festivallerin önemine değinen Çetintürk, Aydın ve ürünlerinin yeterince tanıtılmadığını savunarak, Aydın’ın İncir Kolonyasını çoğu kişinin tanımadığını ifade etti.

 Çetintürk, Itır Çiçeği, bölgenin ekolojik şartlarına uygunluğu yönünde çalışmaların sürdüğü ve bu çiçeğin üretimi için belediye park ve bahçe seralarında çoğaltılması yönün de yetkililerden konuya duyarlı olmalarını sözlerine ekledi.

(HÇ.