1924 MÜBADELE SONRASI YORAN KÖYÜ (DİDİM)


AYDIN- GÜNCEL HABER TV.-(Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesin de 1924 Mübadele sonrası Yoran Köyü (Didim), Bilgehan Karaabdurrahmanoğlu’nun sunumun da yaşayan tanık çınarların dilinden edinilen bilgiler ışığın da çekim çalışmaları sürüyor.


Uluslararası İlişkiler, Alan Araştırması niteliğin de bir tez çalışması olan program’da, bir önceki dönem belediye başkanı Mümin Kamacı’nın babası çiftçi Ramazan Kamacı, Türkiye ile Yunanistan arasın da yapılan 1924 mübadele anlaşması sonrası dedesinin Yunanistan’ın Selanik ilinden Aydın’ın Söke İlçesi Yoran Köyünde (Didim) iskan edildiklerini söyledi.


Mübadele sonrası bir çok ailenin terk edilmiş bir Rum köyü olan Yoran Köyüne yerleştiğini belirten Kamacı,” Dedem, amcam, babam herkes avlulu alan da yan yana bitişik taş evde 20 nüfus hep bir arada yaşardık. Devlet tarafından iskan olarak verilen ev ve arazilerde tütün işi yaparak geçinmemizi sağlardık. Köyde balık avlama işi yapanlar da vardı. Ben askerliğimi yaptıktan sonra evlendim ve manav işine başladım…” diye konuştu.


Bir çok yaşayan tanıkların bilgisi ışığın da 2019 ‘da çekimlerine başlanan “1924 Mübadele sonarı Yoran Köyü(Didim) ve 1980 sonrası Kentleşen Didim” konulu kapsamlı program, Haziran ayın da Televizyon ekranlarına taşınacağı belirtildi.

(HÇ.AYDIN)

HABER’DE FOTO; Bilgehan Karaabdurrahmanoğlu- DİDİM