İZMİR’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA PSİKO-ONKOLOJİ BECERİ KAZANDIRMA EĞİTİMİ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya)-İzmir’in Konak ilçesinde düzenlenen ‘Psiko-Onkoloji -Kanser Hasta ve Hasta Yakınları ile Çalışma Beceri Kazandırma Eğitimi’ne katılanlar sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Psiko-Onkoloji Kanser Hasta ve Hasta Yakınları ile Çalışma Beceri kazandırma eğitimini slayt sunumlar eşliğinde Uzm. Sağlık Psikoloğu ve Psiko-Onkolog Ozan Bahçivan verdi. İzmir merkezli olan Psiko-Onkologlar Derneği tarafından ev sahipliği yapılan Dünya Psiko-Onkoloji Birliği Federasyonu ve Psiko-Onkoloji Derneği işbirliğiyle eğitimin düzenlendiğini belirten Uzm. Sağlık Psikoloğu Ozan Bahçivan, bunun iki günlük erişkin psiko-onkoloji hastalarında bir beceri kazandırma eğitimi olduğunu ve bu eğitimin devamı niteliğinde olan pediatri psiko-onkoloji eğitiminin İstanbul’da gerçekleşeceğini, içlerinde psikiyatrist uzmanlarının ve sosyal hizmet uzmanlarının da olduğu farklı sağlık branşlardan katılımcıların yer aldığını ifade ederek, ”Umarım verilen eğitimde kanser hasta ve hasta yakınlarına daha iyi psiko-destek sağlamalarına katkısı olmuştur” diye konuştu.

Düzenlenen eğitime katıldığını belirten Sosyal Hizmet Uzmanı Remzi Efe Saltık’ta, “Psiko-Onkolojinin Türkiye’de yeni bir dal ve kanser hastaları için hayati bir önemine sahip olduğunun farkındayım. Bu hastalığı çevresinde yaşayan bir birey olarak hastaların nasıl bir psikolojik tedavi yapılacağını hangi servislerden yararlandırılacağını ülkemizde maalesef istenilen düzeyde değil Uzm. Sağlık Psk. Ozan Bahçivan, çeşitli kurumlarda ve yurt dışında çalışmış farklı üniversitelerde akademik eğitim aldığı için psiko-onkoloji alanında verimli bir eğitim verdi. Bizler de psiko-onkolojinin bir gönüllüsü olarak kanser hastalarına ve yakınlarına daha iyi destek verebilmek için bu eğitime katıldık ve insanların hayatlarına dokunacağız inşallah” dedi.

Psikolojik Danışman Servet Kankaya ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesin’de Şube Müdürü olarak görev yaptığını belirterek, “Son iki yıldır meme kanseri için tedavi gördüm. Üniversitemizin psikoloji toplumluluğu bir program yaptı. Uzm. Sağlık Psikoloğu Ozan Bahçivan’ı da konuşmacı olarak davet ettiler. Kendisiyle ilk olarak kampüsümüzde bu sebeple tanıdım. Tedavim sürecinde hastalığımın etkilerini yaşarken psikolojik desteğin eksikliğini hissettim. Yani psikoloğa gidiyorsunuz ama onkolojiden benim derdimi ve benim yan etkilerimi bilmiyorlar. Katıldığım bu eğitimde kanser hastalarına yönelik çok önemli ve pratik şeyler öğrendim. Kanser hastalağını atlatmış biri olarak ben bu anlatılanları zaten tecrübe ettim ve yaşadım ama yaşadıklarımı akademik olarak öğrenmek ayrıca faydalı oldu. Dilerim bundan sonra onkoloji alanında psikologlar bu eğitimi alırlar. Çok daha bilinçli bir şekilde onkoloji hastalarına dokunurlar ve onların yüreklerine su serperler diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

İzmir merkezli olan Psiko-Onkologlar Derneği Salonun da verilen eğitimin ardından katılım göstererek sertifika alan sağlık çalışanları hatıra fotoğrafı çekildi.

(HÇ.MART2020)