AYDIN’DA SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’da Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu” düzenlendi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ev sahipliğin de Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın Ekonomi Kulübü ve Aydın Kültür ve Turizm Derneğin işbirliğiyle 28-30 Kasım tarihlerinde Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirildi.


Etkinliklere Yörük Ali Efe’nin torunu Merkez Valisi Kayhan Kavas, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Dr. Fatih Özkurt, Efe, Yörük ve Türkmen derneklerinin temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyumun ilk günün de Efeler’de ADÜ Atatürk Kongre Merkezin de düzenlenen “Geçmişten Günümüze Kıyafet Defilesi” yoğun ilgi gördü. Sempozyumda Aydın Kültür ve Turizm Derneği tarafından organize edilen “Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri” defilesinde geçmişten günümüze Anadolu kadının ve erkeğinin giydiği 138 yıllık sim sırma işli gelinlikler, kıyafetler, 150 yıllık takılar ve kemerler sergilendi.

Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı, yaptığı açıklamada, “Böyle bir sempozyumda geçmişten günümüze Anadolu kıyafetlerini yansıtmak istedik. Amacımız sandıklarda kilitli kalan oralarda çürümeye mahkum bırakılan kıyafetleri gün yüzüne çıkarıp gelecekteki kuşakların tanımasını sağlamaktı” dedi.

Adü Atatürk Kongre Merkezin de üç gün süren “Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu” Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Öğretim Üyesi ve öğrencilerinden oluşan Ruhefza Grubu; 17 yüzyıldan, 17 eser ile verdiği konserle devam etti. Sempozyum Yörük Ali Efe Müzesinin ziyareti ile son buldu.

(HÇ.KASIM2019)