SÖKE “AZAP GÖLÜ” KORUMA ALTINA ALINDI

AYDIN -GÜNCEL HABER TV.-(Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Söke ilçesi sınırları için de yer alan “Azap Gölü” koruma altına aldığı bildirildi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimizin kaynak değerlerinin başında gelen, su kuşlarının yaşaması ve üremesi için doğal ortam sağlayan Sulak Alanlarımızın başında gelen Azap Gölü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yapılan teklifin ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğün Azap Gölü, ülkemizde nesli tehlike altında bulunan Saz Kedisi ile 19 farklı Su Kuşu türünden 388 kuşa 2019 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımları sonucunda ev sahipliği yaptığı görülmüştür. 08 Ağustos 2017 tarihinde Şube Müdürlüğümüz toplantı salonunda Vali Yardımcımız Dr.Ömer Faruk Günay başkanlığından toplanan Mahalli Sulak Alan Toplantısında alınan karar ile Azap Gölünün Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak teklif edilmesi ile başlayan süreç bundan sonra yapılacak olan Sulak Alan Yönetim Planının hazırlanması ile devam edecektir” ifadelerine yer verildi.
Azap Gölü kıyısında Myus antik kentine ait kaya mezarları, Bizans Dönemi’ne ait Karyes Manastırında yer aldığı belirtildi.

(HÇ.25ŞUBAT2019)