YRL
TARİHİ SOKAKTA LAMBALAR YANMIYOR
AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Aydın’ın Efeler ilçesi Veysipaşa Mahallesi  Zincirli Han 1623 sokakta yenilenen sokak lambaların geceleri yanmadığı bildirildi.
  Gümrükönü Hanı, Alihan Baba İsmail Türbesi, Zincirli Han ve Nasuh Paşa Külliyesi gibi tarihi yapıların yoğunlukta olduğu Veysipaşa Mahallesi’nin Farabi sokağın da geceleri sokak lambaların yanmadığını belirten esnaf Aydın Alkış,lambaları yanmayan 1623 ve 1629 numaralı sokaklar, Efeler merkezinde günümüze kalabilen birçok tarihi eserin bulunduğunu söyledi.
Esnafların yoğun olduğu Farabi sokakta daha önce  siyah-beyaz renkteki 4 metre yüksekliğinde demir ve plastik karışımı direkler ile ışıklandırılırken  tarihi dokuya uygun yapılmadığı iddia edilen ışıklandırma tepki toplaması üzerine kaldırıldığını belirten Alkış, bu alanda yenilenen demir döküm direk lambaların da geceleri yanmadığını bun dan esnafın tedirgin olduğunu belirtti.
Salıpazırı’nda kurulduğu sokakta pazarcıların sokak lamba direklerine çadır ipi gerdiğini ifade eden Alkış, yetkililerden sorunun çözümü için yardım istedi.
(HÇ