TBMM MÜLTECİ HAKLARI ALT KOMİSYONU AYDIN’DA

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Mülteci Hakları Alt Komisyonunun çalışmaları Komisyon üyesi milletvekilleri Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i makamın da ziyaret etti.

İzmir’de sığınmacıların yaşam şartlarını incelemenin ardından Aydın’a geldiklerini belirten TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, ziyarette basına yaptığın açıklamasın da, TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu bütün siyasi partilerin ortak ittifakı ile kurulmuş bir komisyon olduğunu belirterek “ Biz iki yıldan beri Türkiye deki sığınmacılarla ilgili konuları inceliyoruz. Bu alanda politika oluşturmaya katkı sağlıyoruz. Türkiye de 3 miyon 500 bin Suriyeli mülteci var. Bunların dışın da diğer mültecilerde var. Türkiye artık göçler açısından transit geçit ülkesi haline geldi. Bununla ilgili tüm kurumlarımız ciddi çalışmalar yapıyor” dedi.

Avrupa Konseyi’nin bir rapor yayınlayarak Türkiye’deki bazı Geri Gönderme Merkezlerinde, insanlık dışı muamelelerin olduğunu iddia ettiğini dile getiren Uslu, “O rapor 2015 de yapılan kütük bir çalışmanın raporuydu. Bizde bu iddianın doğru olup olmadığını yerinde incelemeye başladık. Dün İzmir’deydik ve gördük ki her şey yolunda. Bizim, idari gözetim altında tuttuğumuz mültecilerin dahi her türlü ihtiyaçlarını giderdiğimizi gördük. Avrupalılar bizi bu konuda eleştirirken kendileri 30-50 tane mülteciyi kabul etmiyorlar. Kabul etmemek için ırkçı, ötekileştirici politikalar uyguluyorlar. Bakıyorsunuz Almanya’da turbo radikal fikirlere sahip partinin oyu yüzde 15’lere ulaşmış durumda. O parti lideri ‘Sığınmacıları vuralım, öldürelim, çölde yalnız bırakalım” diyor ve bu parti Avrupa’da yükseliyor. Merkel de aynı politikanın peşinde. Oysa Türkiye milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor, kardeşlik yapıyor” ifadelerini kullandı.

Aydın Valisi Yavuz Selim Koşger’de ziyaretten duyduğu memnuniyetini belirterek, Aydın ilinin denize kıyısı olan bir il olduğunu, dolayısıyla zaman zaman mülteci akının yaşandığı ve sorunlarla da karşı karşıya kalındığını, TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonunda incelemelerini yapacak ancak açıkça söylemek gerekirse bölgede dünya sıtandartların üzerinde hizmetlerin sunulduğunu ifade etti.

Valilik ziyaretin ardından AK Parti Antalya Milletvekili ve Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu ve beraberindeki CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce’den oluşan heyet Aydın Geri Gönderme Merkezinde incelemelerde bulunacağı belirtildi.

(HÇ.25EKİM2017)