YRL

TORNA MESLEĞİ EN ARANAN MESLEKLERDEN BİRİ OLDU

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Aydın’ın Efeler İlçesinde 37 yıldır torna ve tesviye üzerinde çalıştığını belirten Torna ustası Aydın Ayen, tornacılık dairesel işleme mesleği olduğunu ve sadece otomobil üzerinde çalıştığını söyledi.

Usta çırak ilişkisi sonucu mesleği öğrendiğini belirten Ayen, oğlu ile beraber çalıştırdığı tamir atölyesini geliştirmeye çalıştığını ifade ederek, “ Ustamla beraber başladığım torna işini 1978 yılından beri yapıyorum. Tornacılık o kadar güzel meslek ki metale istediğim şekli veririm. Tornacılık dairesel işleme mesleğidir. Önce aldığın işten haz almalısın. Tornacılık o kadar detay gerektiren bir meslek ki biz tornacılar ne kadar güzel iş yaparsak tamircilerin ve diğer esnafların da işi o kadar güzel olur. Genelde otomobil mesleği üzerinde çalışıyorum Otomobil üzerine torna ve tesviye işçiliğin her türlüsünü itina ile yaparım” diye konuştu.

Amaç her şeyi yapmak değil, önemli tek bir meslekte insan o mesleği severek en ince detayına kadar iyi şekilde yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

(HÇ.20EKİM2017)