TÜRKİYE DE ÇEVRE KONULARINDA GÖZLEMCİ GAZETECİLİK

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya) – Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), “Türkiye de Çevre Konularında Gözlemci Gazetecilik” konulu atölye çalışması düzenlendi.

Çevre sağlığı ve doğanın korunması ile ilgi konularda yaptığı haberlerle  duyarlılık gösteren Batı Karadeniz, Marmara ve Ege’den farklı illerinden gazetecilerin katılımı ile gerçekleşen atölye çalışmalarına,  Buda-peşte de  Yerleşik Gazeteci ve Sosyal Araştırmacı Dr. Pavel Antonov, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) üyeleri Uluslararası Uzmanı Aslı Gemici ile Gazeteci, Çeviri ve Yapımcı Gül Türün konuşmacı olarak katıldı.

Çevreye Uyumlu Sosyo- Ekonomik Kalkınma İçin Sivil Toplum Hareketi (CO-SEED) ile Buluelink Storıes’ inde katkısıyla İstanbul Beyoğlu’da düzenlenen Türkiye de Çevre Konularında Gözlemci Gazetecilik konulu atölye çalışmaların açılış konuşmasını yapan projenin koordinatörü Uluslararası Uzmanı Aslı Gemici, İstanbul da gerçekleştirecekleri bir günlük atölye çalışmaların da katılımcı gazetecilerin haberi, bilgiyi,verileri ve çevre ve doğa korumaya yönelik hikayeleri ile ip uçlarını paylaşılması, profesyonel yaklaşımların tartışılması, editoryal ve etik normların oluşturması ve yüksek kalitede gözlemci gazetecilik için deneyim ve stratejilerin paylaşılmasının amaçlandığını belirtti.

Doğu Avrupa da  gözlemci çevre gazeteciliği ve zorluklarını dile getiren  Gazeteci ve  Sosyal Araştırmacı Dr. Pavel Antonov,  yaptığı sunumun da gazetecilik ve çevresel konularda halkın katılımı eksenin de bilgiler verdi.

Gazeteci, Çevri ve Yapımcı Gül Türün de, Türkiye de  güncel  medya guruplaşmaları, tekelleşme ve daralan alan konularında gerçekleştirdiği sunumla bilgiler aktardı.

Gün boyunca 4 oturum da gerçekleşen atölye çalışmaların da, itibar, güvenirlik ve dürüstlük, öncelikle halkın çıkarları, açık fikirli olmak, üslup, özgürlük, haberler, röportaj ve ilan konuları tartışıldı.

(HÇ.12EKİM2018)