ÜNİVERSİTELİLER  SAHİLLERDE GARSONLUK YAPARAK GEÇİNİYOR
AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Aydın’ın Didim ilçesinde mezun oldukları alanlarda  iş bulamayan üniversite mezunları  restoranlarda garsonluk yaparak geçimlerini sağlıyor.
Üniversitenin Gazetecilik bölümünden mezun olduğunu ifade eden Mert Çakır, bir yıldır iş aradığını, yerel gazetelerde dahi açık kontenjan olmadığından muhabir olarak çalışamadığını, Didim de mevsimlik olarak bir restoranda garson olarak çalıştığını belirtti.
 Sosyolog Murat Eker de, Kamu Personel Sınavlarına katıldığını, kontenjan sayısı az müracaat sayısı fazla olduğundan bir tülü atamasının yapılmadığını belirterek, ülke genelinde üniversitelerin sosyoloji bölümlerden binlerde mezunun olduğu ve kendisi gibi işsiz olduklarını ve kendi branşların da çalışamadığını ifade etti.
Alanın da iş bulamadığı için uzun yıllardır restoranlar da garsonluk yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını ifa de eden Eker, Türkiye de mevcut üniversitelerin yeterince araştırma yapılarak ihtiyaçların belirlenmeden öğrenci alımların yapıldığını savunarak, neticede her yıl işsiz üniversite mezunu sayısında da artışların yaşandığını sözlerine ekledi.
(HÇ.22TEMMUZ2018)