AYDIN DA “ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI” SEKTÖR TOPLANTISI

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Efeler ilçesin de “Zeytin ve Zeytinyağı” sektör toplantısı düzenlendi.


Aydın Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı sektöründeki yaşanan sorunlar ve çözüm yolları görüşüldü.

Zeytin ve zeytinyağı sektör toplantısının açılış konuşmasını yapan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Zeytin ve zeytinyağının önemine değinerek, geçen yılki verilere göre Türkiye zeytinyağı rekoltesi % 16 artış gösterdiğini, Aydın zeytinyağı rekoltesin de ise 34 bin ton artış kaydettiğin ifade etti.

Aydın şartların da en üstün verim elde edilen Yamalak Sarısı ve Memecik Zeytin türlerin ile Aydın Memecik Zeytinyağı coğrafi işaret başvuruların yapıldığını belirten Contur, 2019- 2020 zeytin ve zeytinyağı sezonun hayırlı ve bereketli olması dileklerin de bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Dr. Ünal Kaya, Aydın İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Yılmaz Bozkır, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, ADÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, tüccarlar, üreticiler ve ihracatçıların katılım gösterdiği “Zeytin ve Zeytinyağı” sektör toplantısı daha sonra basına kapalı devam etti.

(HÇ.EKİM2019)